Perry Rhodan

Kdo je Perry Rhodan

Perry Rhodan je nejúspěšnější sci-fi seriál všech dob, vycházející nepřetržitě od roku 1961 v německy mluvících zemích, USA, Velké Británii, Francii, Itálii, Brazílii, Holandsku a Finsku. Roku 1995 si našel cestu i k českým a slovenským čtenářů. Příběhy "Dědice vesmíru" Perryho Rhodana a jeho statečné kosmické posádky slaví úspěch nejen u přátel sci-fi, ale i u čtenářů, kteří dosud dávali přednost jiným literárním žánrům.

V roce 1961 kdy startuje Jurij Gagarin poprvé do vesmíru, aby jako první člověk obletěl Zemi, píše Karl Herbert Scheer první díl seriálu, který má mít 30-40 dílu. Po velkém úspěchu však pokračuje, přibírá nové autory a vzniká tak tým, který píše i po jeho smrti dodnes - což je více než 45 let. Stává se tak se svými téměř 2450 díly nejrozsáhlejším sci-fi seriálem vůbec.

Náš příběh začíná přistáním amerického astronauta Perryho Rhodana a jeho posádky na Měsíci. Zde objevuje ztroskotanou loď mimozemšťanů, kteří si říkají Arkonidané, a pomůže jim. Dále se rozvíjí nekonečný příběh, kde Perry a jeho přátelé zažívají nespočet dobrodružství při zkoumání vesmíru.

Perry Rhodan ale není jen knižní seriál. Mimo něj vychází např. sesterská řada Atlan, která dosahuje již téměř úctyhodných 1000 pokračování, dále několik románových řad, komiksů a sérií tvořených fanoušky. Na motivy seriálu byl natočen také film a vydáno několik her.


Historie PR u nás

První číslo seriálu se k nám dostalo až roku 1995 kdy ho začala vydávat redakce Ivo Železný. Původně byl vydáván jako týdeník a po počátečním úspěchu se k původnímu seriálu přidala ještě série Thoregon (od dílu 1800) a takzvané kapesní romány.

K lítosti všech čtenářů však seriál přestal roku 2002 vycházet. Pro podporu Perryho Rhodana založili fanoušci oficiální česko-slovenský fanklub, který se zasloužil o to, že Perry v Čechách definitivně nezemřel. A díky němu vychází seriál znovu, tentokrát u nakladatelství Moba od nejnovějšího cyklu Hvězdný oceán (díly od 2200).

V srpnu 2006 pak u nakladatelství Vašut vyšla románová série Lemuria.